Naujienos

Visos naujienos Prieš jaudulį – su daina

Prieš jaudulį – su daina

2014-02-14 09:54

seselis

Nėra tokio tenisininko, o taip pat ir kitų sporto šakų atstovo, kuris prieš svarbesnio žaidimo pradžią nebūtų jaudinęsis ir nervinęsis. Nervinimasis – normali apsauginė reakcija, paruošianti organizmą gynybai. Į kraują pradedamas pumpuoti adrenalinas. Jis turi sustiprinti pojūčius ir išplėsti organizmo galimybių ribas. Tik, deja, taip atsitinka ne visada. 

Jaudintis prieš žaidimą – visiškai normalu. Nesvarbu, ar taip jaučiatės dėl to, kad norite laimėti prieš konkretų priešininką, ar dėl to, kad žaidžiate svarbiame turnyre. Tiesą sakant, jei tokiais atvejais šiek tiek nesinervinsite, labai tikėtina, kad pralaimėsite. Patyrę žaidėjai savo emocijas moka išnaudoti labai efektyviai – jie pasinaudoja teigiamais, skatinamaisiais jaudulio efektais ir suvaldo tuos, kurie žaidimo metu gali pakišti koją. Gerai suvaldytas jaudulys leidžia žaisti tvirčiau, labiau susikoncentruoti ir pasiekti geresnių rezultatų. Tačiau, jaudulio nesuvaldžius, žaidimas gali pasisukti ir jums labai nepalankia linkme.

Nesukontroliuotas jaudulys gali pasireikšti įvairiai. Gali apsukti kojos, o pėdos tapti nejudrios ir tarsi prilipti prie aikštelės dangos. Smūgiai gali tapti nestabilūs ir neišbaigti, o visas kūnas – lyg surakintas. Tokia būsena neaplenkia visų lygių žaidėjų, bet akivaizdžiau matoma, kai per svarbias rungtynes žaidžia profesionalūs tenisininkai. Taip yra greičiausiai dėl to, kad per šiuo turnyrus ant kortos būna pastatyta labai daug. Tada ir profesionalai, ir mėgėjai pradeda blaškytis, bandyti mušti keistus smūgius, kurie, žaidimui pasibaigus, atrodo visiškai nelogiški ir neracionalūs. Smegenys tarsi apmiršta, ir net tai, ką mokate labai gerai, pasidaro sudėtinga.

Vis dėlto galima išmokti suvaldyti jaudulį ir panaudoti jį savo naudai. Pristatome keturis labai paprastus būdus, kaip tai padaryti.

Kvėpuokite taip, lyg sirgtumėte astma

Tikriausiai pastebėjote, kad kai pradedate nervintis, pasikeičia ir jūsų kvėpavimas. Tai, kaip jūs kvėpuojate, labai aiškiai išduoda, ar stipriai jaudinatės. Susinervinus kvėpuojama greitai, paviršutiniškai, įkvepiama labai trumpai. Būnate neramūs, besiblaškantys, nejaučiate pusiausvyros. Tačiau sąmoningai keisdami savo kvėpavimą, galite suvaldyti ir savo jaudulį. Pastebėję, kad pakito jūsų kvėpavimas, suvaldykite jį. Sąmoningai kvėpuokite lėtai, giliai ir ritmiškai. Jei reikia, taip kvėpuoti pradėkite dar prieš įeidami į teniso aikštelę. Kvėpuokite taip giliai, lyg sirgtumėte astma. Kvėpavimas gali būti gana garsus ir stebinti aplinkinius, tačiau tai padės atgauti pusiausvyrą ir geriau jaustis žaidimo metu.

Priverskite kojas judėti

Gerai judančios kojos – svarbiausia žaidimo dalis. Jei gerai judate, tuomet jūs valdote kamuoliuką, o ne kamuoliukas jus. Tačiau jaudulys gali tai sugriauti. Jaudulys prieš žaidimą ir žaidžiant tarsi surakina kojas, priverčia jas prilipti prie grindų. Žingsniai tampa sunkūs lyg į batus būtų pridėta švino, svoris perkeliamas ant kulnų. Tikriausiai pastebėjote, kad būdami atsipalaidavę judate lengvai ir tolygiai, o kai susinervinate, raumenys tampa tarsi sukaustyti – juk ne veltui sakoma „sustingęs iš įtampos“. O juk tam, kad teniso mačą sužaistumėte sėkmingai, reikia judėti greitais, mažais ir lengvais žingsneliais!

Todėl, jei tik pradedate jaudintis ir pajuntate kojų sunkumą, iš karo savo mintis nukreipkite į kojas. Bandykite spyruokliuoti, judėti nuo kulno ant pirštų galų. Lengvai ir spyruokliuojamai judėdami suvaldysite nervinę įtampą, o tai žaidžiant duos akivaizdžių rezultatų. Atkreipkite dėmesį, kaip varžybų metu tai išnaudoja garsiausi pasaulio tenisininkai.

Dar vienas didžiulis tokio judėjimo pranašumas – kūno kalba. Lengvi, spyruokliuojantys žingsneliai siunčia jūsų varžovui signalą, kad esate atsipalaidavęs (net jei nervinatės), žvalus (net jei esate pavargęs), optimistas ir pasitikite savimi. Išvydęs tokius signalus, ypač jei žaidimas tęsiasi pakankamai ilgai ir abu esate pavargę, jūsų priešininkas pajus stipresnį psichologinį spaudimą – o jums tai bus tik į naudą.

Skaitykite užrašus ant kamuoliukų

Apšilimo pradžioje, kai sunku susikoncentruoti, nervams nuraminti galite išbandyti dar vieną triuką – bandykite perskaityti užrašą ant atskriejančio kamuoliuko. Nors greičiausiai užrašo perskaityti nepavyks, pastangos tai padaryti ne tik padės įdėmiau sekti kamuoliuko judėjimą, bet ir nukreips jūsų dėmesį nuo įtampą keliančių minčių.

Dainuokite 

Šis patarimas gali skambėti keistai, tačiau jis veikia. Apšilimo metu mintyse niūniuodami mėgstamą dainą nukreipiate savo dėmesį nuo įtampą keliančių minčių jums malonesnių dalykų link. Tai padeda atsipalaiduoti ir sėkmingiau pradėti žaidimą.

Tad, jei išeidami į teniso aikštelę pajuntate, kad jus kausto įtampa, nepamirškite šių keturių patarimų:
– kvėpuokite taip, lyg sirgtumėte astma;
– priverskite kojas judėti ir spyruokliuoti;
– skaitykite užrašus ant skriejančio kamuoliuko;
– mintyse dainuokite mėgstamą dainą.

Žinoma, gali kilti klausimas, kaip apskritai įmanoma žaisti, kai tuo pačiu metu dar reikia galvoti apie kvėpavimą, kojų judėjimą, užrašus ant kamuoliukų ir dar dainuoti. Paslaptis paprasta – šiais patarimais naudokitės tik tada, kai jaučiate, kad įtampa gali pakišti koją jūsų žaidimo sėkmei. Nepulkite visų šių veiksmų daryti vienu metu – pradėkite ritmingai kvėpuoti ir judinti kojas, vėliau, viso apšilimo ir žaidimo metu, nuolat tikrinkitės, ar nereikia atgauti emocinės ir fizinės pusiausvyros kitais būdais.

Parengta pagal Brado Gilberto ir Steve’o Jamisono knygą „Winning Ugly“

Šaltinis: www.sportuojam.lt

Parašykite komentarą